Bakan Dönmez’den petrol rezervi açıklaması: Arkası gelecek, bizi takip edin

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Filyos limanında devam eden doğalgaz sürece tesisindeki çalışmaları yerinde inceleyerek, Karadeniz gazının Mart ayında sisteme vereceklerini söyledi. Bakan Dönmez, “Arkası gelecek, bizi izlemeye devam edin” dedi. 

Bakan Dönmez, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Doğal Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve üyelerine Filyos Limanında devam eden Doğalgaz Sürece Tesisini ziyaret etti. TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin tarafından devam eden çalışmalar hakkında Bakan Dönmez ve Komisyon üyelerine bilgi verdi.

Saha gezisi sonrası açıklama yapan TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Olağan Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyıldız, Filyos’ta Türkiye’nin güç üssünün inşa edildiğini ve sürecin pek düzgün ve gerçek yönetildiğini söyleyerek, “Sürecin 2023 birinci çeyreğine dönük adımların hakikaten çok kıymetli bir halde ve sonuca gidecek biçimde yürütüldüğünü gördük. Türkiye’nin gaz muhtaçlığının çok büyük ölçüde belirlenen vakit diliminde ülkemize sunulacağından keyifli olduk. Bu süreçte gece gündüz demeden keşfedilen gazın çıkarılarak ülkemizin hizmetine sunulması noktasında başta Cumhurbaşkanımız ile bakanımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, Türkiye’nin bugüne kadar doğalgazda yüzde 99’un üzerinde dışa bağımlı bir ülke olmasına karşın arz güvenliği konusunda bir külfet yaşatmadan, konut, sanayi ve iş yerlerin gereksinimini karşıladıklarını söyledi.

“Önümüzdeki yılın Mart ayında gazı sisteme vereceğiz”

Bakan Dönmez, “Önümüzdeki yılın Mart ayında bir aksilik çıkmadığı takdirde bu gazı sisteme vereceğiz. Halihazırda şuanda yağmur yağışına karşın şantiyede çalışmalar devam ediyor. Toplam 8 bin 100 işçimiz çalışıyor. 51 gemi ile deniz tarafındaki çalışmaları sürdürüyoruz. Bu çerçevede emeği geçen tüm arkadaşlarımıza hepsine teşekkür ediyoruz” dedi.

“Arkası gelecek, bizi izlemeye devam edin”

Bakan Dönmez, “Silivri’de deniz alanlarındaki Avrupa’nın en büyük doğalgaz depolama tesisini hizmete açmıştık. Oda bizim son derece memnunluk verici bir öge. Kara alanlarındaki çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanımızda açıklamıştı, Şırnak bölgesinde kıymetli bir petrol rezervinin keşfine imza atmıştık. Gerisi gelecek, bizi izlemeye devam edin” açıklamasında bulundu. (İHA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir