Dünyaca ünlü besteci Beethoven’ın ölümünden önce Hepatit B olduğu ortaya çıktı

Alman piyanist ve bestekar Ludwig van Beethoven’ın hayranlarının hatıra olarak sakladığı kaydedilen 8 tutam saç üzerinde yürütülen DNA çalışmaları, 1770 yılında Almanya’da dünyaya gelen ünlü bestekarın vefatına ait yeni dataları ortaya koydu.

ÖLMEDEN EVVEL HEPATİT B’YE YAKALANMIŞ

Cambridge Üniversitesi’nden araştırmacı kümenin, saç tutamından elde ettiği genomik bilgiler sonucunda siroz hastalığından öldüğü bilinen piyanistin, genetik olarak karaciğer hastalığına yatkın olduğu ve vefatından aylar evvel Hepatit B‘ye yakalandığı ortaya çıktı.

SİNDİRİM SİSTEMİ SIKINTILARI YAŞADI

Araştırmayı kaleme alan kümenin başyazarı Tristan Begg, ünlü bestekarın çok fazla alkol tüketmesiyle birlikte genetik faktörlerin karaciğer rahatsızlığını tetiklemiş olabileceğini söz etti. Ayrıyeten açıklamada, elde edilen genomik bilgilerle Beethoven’ın sindirim sistemi meseleleri yaşadığı belirlendi. Klasik müziğin en kıymetli isimlerinden olan Beethoven’ın yaşadığı sindirim sıkıntılarının da çölyak hastalığı yahut laktoz hassasiyetinden kaynaklanmadığı belirtildi.

İŞİTME KAYBININ NEDENİ BELİRLENEMEDİ

Yapılan araştırmada, 20li yaşlarının ortalarında işitme kaybı yaşamaya başlayan ve 1818’e kadar da duyma kabiliyetini büsbütün kaybeden Beethoven’ın işitme kaybının kesin nedenini belirlenemedi.

“HEPATİT B OLDUĞUNU DORULAYABİLİRİZ”

Almanya’daki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden Johannes Krause, yapılan incelemeye ait açıklamasında Beethoven’ın mevt nedenini kesin olarak söylemenin imkansız olduğunu söz ederek, “Ancak şu kademede, önemli derecede kalıtsal risklerin bulunduğunu ve Hepatit B olduğunu doğrulayabiliriz” dedi.

Beethoven, 1827 yılında Viyana’da hayatını kaybetti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir