Eski Japonya Başbakanı Abe için yapılacak devlet töreni muhalifleri ayağa kaldırdı

Japonya’da 8 Temmuz’da seçim konuşması yaptığı sırada silahlı taarruza uğrayarak hayatını kaybeden Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe için 27 Eylül’de Tokyo’daki Budokan kapalı spor salonunda düzenlenmesi planlanan resmi cenaze merasimi ülkede krize neden oldu. 1.65 milyar yene (yaklaşık 11.5 milyon dolar) mal olacağı açıklanan merasimin masraflarının devlet bütçesinden karşılanacak olmasına karşı çıkan yaklaşık 13 bin kişi, başşehir Tokyo’daki Yoyogi Parkı’nda protesto gerçekleştirdi.

Ellerinde “Devlet cenazesine hayır” yazan pankart ve flamalar taşıyan kümeye, Japonya Anayasal Demokrat Partisi ve Japon Komünist Partisi de dahil olmak üzere muhalefet partilerinden milletvekilleri de dayanak verdi.

Grup tarafından yapılan açıklamada, Abe’nin suikastta ismi geçen Birleşme Kilisesi isimli dini kümeyle olan bağının siyasi geçmişini kuşkulu hale getirdiği sav edilirken, halkın ise Abe’nin muvaffakiyetleri ve karıştığı skandallar konusunda ikiye bölünmüş olduğu vurgulandı. Eski başbakanlar için resmi cenaze merasimi düzenlenmesini gerektiren bir anayasa kararı bulunmadığına dikkat çeken protestocular, kararın mecliste gereğince tartışılmadan alınmasını eleştirdi.

HÜKÜMET AÇIKLAMIŞTI

Japonya’da hükümet, suikast sonucu ömrünü yitiren Abe’ye son vedanın 27 Eylül’de Tokyo’daki Budokan kapalı spor salonunda gerçekleştirilecek resmi cenaze merasimi ile yapılacağını duyurmuş, yaklaşık 11.5 milyon dolarlık masrafın devlet bütçesinden karşılanacağı kamuoyuna yansımıştı.

Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno kararın alındığı Bakanlar Kurulu toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, Abe’nin siyaset sahnesindeki ehemmiyetine vurgu yaparak, “Ülkenin en uzun müddet misyonda kalan başbakanı olan Abe, başkalarından farklı liderlik maharetleri sergilediği ve bir dizi önemli iç ve milletlerarası sıkıntının üstesinden gelmek için ağır sorumluluklar üstlendiği için bu kararı verdik” sözlerini kullanmıştı.

İKİNCİ OLACAK

Modern Japonya tarihinde eski bir başbakan için düzenlenen tek resmi cenaze merasimi, İkinci Dünya Savaşı sonrası geçiş periyodunda başbakanlık yapan Shigeru Yoshida için gerçekleştirilmişti.

Bir başka Eski Japonya Başbakanı Yasuhiro Nakasone’nin cenaze merasimi ise 2020’de kabine ve Liberal Demokrat Parti (LDP) tarafından ortaklaşa düzenlenmişti. Hükümetin, merasim maliyetinin yarısı olan 698 bin dolarlık masrafı üstlendiği kamuoyuna yansımıştı.

SUİKASTA UĞRAMIŞTI

Seçim konuşması yaptığı Nara kentinde 8 Temmuz’da silahlı atağa uğrayan Abe tüm müdahalelere karşın kurtarılamamıştı.

Abe’nin katil zanlısı, cinayeti annesinin iflasından sorumlu tuttuğu Birleşme Kilisesi isimli bir dini kümeye Abe’nin takviye verdiğine inandığı için işlediğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir