İsveç’te yetenek yarışmasında Türk genci Samet, zekasıyla ikinci oldu

İsveç‘te kamu televizyonu TV4’de yayımlanan yetenek müsabakasında 15 yaşındaki Türk genci Samet Ulu, performansıyla alkış topladı. Programın sonunda heyet üyeleri, “matematik dehası” olarak nitelendirdikleri Şanlı’nın, zihinsel çarpma ve bölme süreçlerini hesap makinesi suratında yaparak sorulara hakikat karşılık verdiği için ikinci olduğunu açıkladı.

“BİRİNCİLİK İÇİN ÇOK UĞRAŞTIM”

Taklitten şarkıcılığa, fotoğraftan dansa birçok mevzuda 40 adayın yeteneklerini sergilemek hedefiyle katıldığı yarışta muvaffakiyet gösteren Büyük, yaptığı açıklamada, ikincilikten ötürü memnun olduğunu söyledi. Matematiği çok sevdiğini belirten Samet Aziz, birincilik için çok uğraştığını lakin heyetin kararına saygılı olduğunu lisana getirdi. Oğlunun küçük yaştan itibaren matematiğe düşkün olduğunu kaydeden Aydın Şanlı de Samet’in hafızasının inanılmaz olduğunu söyledi.

“OĞLUMUN VERDİĞİ KARŞILIKLAR ŞAŞKINLIKLA KARŞILANDI”

Baba Aziz, “Küçük yaştan beri güçlü hafıza ve süratli matematik süreçlerini çözme yeteneği ile oğlum dikkati çekiyordu. Bu bahiste okulda girdiği müsabakada birinci oldu. Daha sonra oğlumu bu yarışa yönlendirdiler, burada da ikinci oldu, ailece çok mutluyuz” sözlerini kullandı. Yarışa katıldıktan sonra oğlunun İsveç medyasında ilgi gördüğünü anlatan Aziz, “Oğlum, kimi televizyon kanallarının daveti üzerine programlara çıkarıldı. Programlarda sorulan zihinsel çarpma ve bölme süreçlerine çok süratli yanıtlar verdiği için şaşkınlıkla karşılandı. İnanılmaz bir hafızası var, inşallah ileride Samet’i büyük yerlerde görmeyi umuyoruz.” dedi.

Kaynak: AA / Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir