Japonya’da öjenik kanunu raporu: 25 bin kişi kısırlaştırıldı

Japonya’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında 1948 yılında kabul edilen ve 1996’da kaldırılan Öjenik Müdafaa Kanunu’na bağlı olarak kısırlaştırılanların tespiti için hazırlanan yaklaşık 1.400 sayfalık rapor, 19 Haziran’da raporu hazırlayan Meclis Komisyon Başkanı Hiromi Mitsubayashi tarafından Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı Hiroyuki Hosoda’ya sunuldu.

Teoride gelecek jenerasyonları hastalıklardan müdafaa gayeli kabul edilen kanun çerçevesinde, toplamda 25 bin kişinin çeşitli fizikî ve bilişsel engelli olması sebebiyle kısırlaştırıldığı ve bunlardan yaklaşık 16 bin kişinin ise müsaadesiz kısırlaştırıldığı ortaya çıktı.

Raporda, 9 yaşında iki çocuğun da kalıtsal rahatsızlıklar nedeniyle ameliyat edildiği belirtildi. Öjenik yahut öjeni, teroide gelecek kuşakların daha ‘kaliteli’ genetiğe sahip olması için yalnızca belli bireylerin çocuk yapmasına müsaade verilmesini tabir eden bir tabirdir.

Bu görüş vakit içinde ırkçı teorilerle teması ve insan haklarıyla çelişmesi sebebiyle birçok kişi tarafından sıkça eleştirilmiştir. Genel adıyla öjenik kanunu, 1900’lerin başında kimi ülkeler tarafından benimsenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir