Merkez Bankası’ndan İhtiyaç Kredilerine 70 Bin TL Sınırı: İhtiyaç Kredileri Aylık Faiz Oranları Nasıl Olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) daha evvel kredi faizleri ile ilgili kimi düzenlemeler yapmıştı. Yaptığı düzenlemeler ile bankaların kredi faizlerinin kendi siyaset faizine yakın oluşmasını sağlayan Merkez Bankası, bu defa de muhtaçlık kredisine yönelik bir talimat yayınladı. TCMB tarafından bankalara gönderilen yeni talimat ile muhtaçlık kredilerinde örtülü faiz hududu uygulaması getirildi. 

İşte Merkez Bankası’nın muhtaçlık kredileri ile ilgili yeni kararı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankacılık bölümünde muhtaçlık kredisi faizlerine yönelik olarak getirdiği ek menkul değer tesisi zorunluluğunda yeni bir düzenlemeye gitti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gereksinim kredilerine yönelik yeni bir düzenleme yapmıştı! Bu düzenlemeyle muhtaçlık kredilerinde de ticari krediler için uygulanan hale benzeri bir faiz sonu konmuştu. Bunun üzerine çıkılması halinde menkul değer tutma yükümlülüğü de getirilmişti.

Şimdi de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından, bankalara gönderilen talimat ile örtülü faiz indiriminde değişikliğe gidildi ve muhtaçlık kredisine yönelik örtülü üst hudut uygulamasında meblağ sonu getirildi.

İhtiyaç kredisinde örtülü faiz sonuna 70 bin lira hududu getirildi!

Bankalara verilen talimatta uygulamaya nazaran, 70 bin lira meblağının altındaki krediler menkul değer tesisinden muaf olacak.

Merkez Bankası’nın bu uygulaması ile sarsıntı bölgesi ve kimi SGK borcu olanlara yönelik kullandırılacak krediler de muafiyet kapsamında yer alacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), muhtaçlık kredilerine yönelik düzenlemesi kapsamında:

Merkez Bankası tarafından yapılan kamuoyu duyurusunda yer alan bilgiye nazaran tüketicilere kullandırılacak olan muhtaçlık kredilerinde;

‘Faiz/kâr hissesi oranı Merkez Bankası tarafından ilan edilen bileşik referans oranının 1,8 ile 2,0 katı ortasında olanlara birinci kademede, 2,0 katından yüksek olanlara ikinci kademede’ menkul değer tutma zaruriliği getirildi.

Peki, Gereksinim Kredileri Aylık Faiz Oranları Nasıl Olacak?

En yüksek aylık faiz 1,37 düzeyinde olacak! ?

Merkez Bankası tarafından yapılan son düzenleme kapsamında: Araba ve konut kredileri haricinde verilecek muhtaçlık kredilerinde menkul değer kapsamına girmeyecek en yüksek aylık faiz 1.37 düzeyinde olacak. 

Bu düzeyin (yıllık kolay yüzde 16.56) üzerinde oluşacak kredi faizlerinde bankaların menkul değer tutma yükümlülüğü olacak. Mevcut durumda bankalar gereksinim kredilerine aylık yüzde 1,55 ile yüzde 2 ortasında faiz uyguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir