Türkiye Diyanet Vakfı’ndan kiracılarına yüzde 70 bandında zam

TBMM’de 8 Haziran’da kabul edilen unsurla kira artırımı için yüzde 25 hudut getirildi. Lakin düzenlemenin sadece konutlarla hudutlu olması nedeniyle işyerleri kapsam dışı bırakıldı. Yapılan yüksek artırımlar münasebetiyle iş yerini kapatmak durumuna gelen esnafın bir kısmı da Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) kiracıları oldu. TDV, Türkiye’nin farklı vilayetlerindeki kiracılarına 2023’te geçerli olarak kira fiyatları için bildirim yapmaya başladı. Artırımlar, yüzde 70 bandında oldu. Bir kiracı, “Ödemem mümkün değil, kapatmak zorunda kalacağım” derken, vakıf tarafından gönderilen yazılarda “gecikme faizi” yerine “gecikme cezası” denilmesi dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine nazaran, örneğin, Van Özalp’te N.A. isimli kiracıya bildirim yapan TDV Özalp şubesi, 2022’de net 9 bin 555 olan aylık kira fiyatının, 1 Ocak’tan itibaren yüzde 70,36 artışla net 16 bin 277 liraya çıkarıldığını kaydetti. Benzeri bir bildirim, TDV Bingöl şubesi tarafından Bingöl Merkez’deki bir TDV kiracısına da yapıldı. M.C. isimli bireye bildirim yapan şube, aylık 705 lira olan kira bedelinin 2023’ten itibaren 1200 liraya çıkacağını kaydetti. Artırım oranı ise yüzde yüzde 70.21 oldu.

Kira artırımlarına ait bildirimde vakfın “faiz” demekten kaçınması dikkat çekti. Kiraların vaktinde ödenmemesi durumunda “gecikme faizi” uygulanacağı bildirilen yazılarda, yaygın kullanıma rağmen “gecikme faizi” değil, “gecikme cezası” tarifi kullanıldı. Yazıda, “Kiranızı vadesinde ödemediğiniz takdirde gecikilen günler için sistem tarafından gecikme cezası hesaplanarak kira borcunuza otomatik olarak ek edilmektedir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir